Students » SHDHS Staff

SHDHS Staff

Select the staff member's name to email them.
 

Administration

Edward Havenga - Principal
Richard Sumstad - Vice-Principal
 

Administrative Support Staff

Joan Morgan - Attendance Secretary
Kay Rathwell - Head Secretary
Elizabeth Stuckless - Student Services Secretary
 

Custodial Staff

Kevin Drager - BES Head Custodian
Nancy Eisenschink
Mike Foxton
Darrel Gingerich
Jamie Habel
Judi Nigh-Nedza
 

Educational Assistants

Marianne Keller
Brenda Kipfer
Marlene Lightfoot
Paige Lightfoot
Michelle Meikle
Deb Oke
Rob Sangster
Dianne Shapton
 

Teaching Staff

Laura Allan - Business, Learning Services; Subject Chair of Business and Library
Taryn Anstett - Elementary French
Tawnya Basisto - CWS, English, Learning Services
Merissa Bean - AMDEC, Hospitality & Tourism
Julie Bowers - Coop, Math, Pathways; Minor Head of Cooperative Education
Kristy Bray - English, Math, Student Services, Student Success
Colleen Caesar - English
Eric Chisholm - Math, Science
Paul Colbourne - Communications Technology, English
Tory Eckstein - Cosmetology
Heather Foran - Physical Education; Minor Head of Physical Education
Cara Fraser - Grade 7 - Homeroom 7C
Samantha Gowanlock - Grade 8 - Homeroom 8C
Katie Grant - Secondary French; Subject Chair of Moderns
Jaimie Haasnoot - English
Denise Haines - Math, Music, Student Success
Gina Harris - Hospitality & Tourism, Visual Art
Heather Hawley - English, Library; Minor Head of English
Brenda Hill - Math; Minor Head of Mathematics
Becky Hoogenes - Drama, Learning Services; Subject Chair of the Arts, Minor Head (Acting) of Learning Services
Peter Inacio - Grade 7/8 - Homeroom 7D/8A
Stephanie Johns - English
Amanda Keller - Science, Student Services
Rob Krainz - Coop, Transportation Technology
Ashley Kroonen - CWS, Learning Services, Science
Sandy Kunkel - Grade 7 - Homeroom 7B
Melanie McCowan - Science, Physical Education; Minor Head of Science
Jodie McGee - Grade 7 - Homeroom 7A
Sarah McKay - English
Laura McLennan - Math, Science
Tracy McLennan - CWS, Minor Head of CWS and Social Sciences
Kate Milner - AMDEC, Arts, Coop
Jeff O'Brien - Construction Technology, Coop
Brian Oliver - Grade 8 - Homeroom 8D
Stacey Park - CWS, Social Sciences and Humanities
Tyler Pauli - Co-op
Rachelle Pearson - Secondary French
Rachel Powers - Connections
Matt Prout - Manufacturing Technology, Technological Design; Major Head of Technological Studies
Carolyn Regier - Grade 8 - Homeroom 8B
Amy Shapton - Elementary Learning Services
Ryan Soldan - Physical Education
Tressa Trachsel - Math, Science
Shelly Weselan - Student Services; Minor Head of Student Services
Brent Windsor - Science
 

Technical Resource Assistant

 

STRIVE CYW/EA